Svadobné čepčenie

13.07.2017

Svadobné čepčenie či zavíjanka je tá časť svadobného obradu, kedy sa z mladuchy stáva žena. Tento akt prebiehal v intimite izbice mimo zrakov ostatných svadobných hostí, len za účasti vydatých žien. Časom sa však aj tradícia trochu pomenila a čepčenie nevesty sa stalo súčasťou svadby. 

Celý akt odobratia vienku a začepenia nevesty sa začína diať o polnoci. Nevestu privedú do miestnosti družičky, kedy okolo nej zatancujú sviečkový tanec. Kedysi nevestu priviedli len v rubáši a obliekli ju do svadobného kroja priamo počas celého tohoto diania. Keď bola nevesta oblečená a na hlave mala založenú partu - vienok, mohla sa rozlúčiť so svojimi kamarátkami družičkami. Po rozlúčke vstupuje do programu starejší alebo prvý družba, ktorý si nárokuje odobratie party so slovami: "Či si dáš vienok sňať a či hlávku sťať!" Nevesta má na rozmyslenie času až po tretiu otázku, kedy odpovedá starejšiemu: "Vienok sňať." Tu k neveste pristupujú starejšie z dediny a rodiny odoberú mladej partu a založia na hlavu čepiec. 

Po začepčení sa nevesta posledný krát rozlúči s mamou a odchádza stráviť svoju prvú noc mimo rodičovského domu so svojím vyvoleným.