Náš program

13.07.2017

Čepčenie nevesty má v rôznych krajoch či dedinách rôznu podobu. My sa snažíme aspoň niečo málo priblížiť vo svojom programe, ktorý podľa podmienok či požiadaviek trvá cca 30 minút. Máme nacvičený program z Horehronia či Podpoľania, pretože tieto regióny sú nám najbližšie a to nie len geograficky ale nám hlavne prirástli k srdcu. Vzhľadom na to, že v každej dedine sú svadobné zvyky s istými odlišnosťami, máme urobený prierez piesní charakteristických pre svadbu.

Nevestu privedieme do miestnosti počas spevu, keď sú zabezpečené podmienky predom dohodnuté so starejším alebo družbom, ktorý nám pomáha. S nevestou sa rozlúčime ako kamarátky so slobodnou dievčinou a za pomoci starejšieho ju počas pár minút zmeníme z dievčaťa na ženu.

 Po začepčení nevesty spolu so starejším vyzývame hostí aby si zatancovali s nevestou teraz už mladou ženou. Každý kto s ňou chce tancovať musí za tanec zaplatiť aby mali mladí niečo málo na rozbeh spoločného života. Táto časť svadby sa nazýva vykrúcanka a väčšinou sa vystrieda pri tancovaní každý až sa dostane na rad mladý zať, ktorý musí zaplatiť za nevestu a vykúpiť si ju od kamarátov.  

Keď dotancujú svoj prvý manželský tanec, odoberú sa od hostí aby si prepočítali koľko si "zarobili". Tu majú priestor na oddych a prezlek do popolnočných šiat. Potom už len pokračuje voľná zábava až do bieleho rána.